Kültür Şoku

AMERİKA’DA KÜLTÜR ŞOKU

Amerika’daki ilk günleriniz yeni bir ülke ve toplumu anlamaya çalışmakla geçeceğinden ilginç bir deneyim olacaktır. “Kültür Şoku”yaşamanız gayet doğaldır, ancak bu tanıdığınız bir ortamdan ayrılıp yeni bir ortama girdiğiniz için kesinlikle normal bir süreçtir. Herkes farklı tepki vermesine rağmen, size yabancı olduğunuzu hatırlatacak, her zaman ilginç ve çoğu zaman eğlenceli yeni kültüre uyum aşamalarından geçeceksiniz. Amerika’ya geldiğinizde, başta herkes bir telaş içindeymiş gibi görünebilir. Özellikle New York gibi büyük şehirlerde, otobüs şoförleri, garsonlar aceleci olabilir ve insanlar geçmek için sizi itebilirler. Bu tarz şeyler size kaba gelebilir ama kişisel olduğunu düşünmeyin.
Amerika’nın günlük yaşamına girdiğinizde, macera ve heyecan ruhunu üzerinizden atmaya başlarsınız. Amerika’daki yaşam size oldukça sıradan, stresli ve hatta bazen donuk gelebilir. Ailenizi ve arkadaşlarınızı özleyebilir ve her işin sıkıcı yanlarının olduğunu da fark edebilirsiniz. Amerika’da diğer ülkelerden arkadaşlıklar edinmeye çalışın. Yeni insanlarla tanışmak için olabildiğinizce açık olun.

Eğer bu sizin genel kişiliğiniz değilse, kendinizi zorlayın. Çabalarınız kadar sonuç alırsınız. Dili kullanmakta rahat etmeseniz de muhabbetlere katılmaya çalışın. Bu dili ana dili olarak kullananlarla konuşmak pratiğinizi artıracak ve yeni arkadaşlıklar edinmenizi sağlayacaktır. Kültürler arası konuşmalar bu programın en güzel yanlarından birisidir ve sizin başka bir kültürden gelmeniz de avantaj sağlayabilir.

Olumlu bir tavır geliştirin ve günlük rutinlerinize alışın. Okyanus ötesi yolculuklarda olumsuz zamanlar olabilir; ailenizi, arkadaşlarınızı özleyebilir ya da risksiz, zorlayıcı olmayan bir yaşamı arzu edebilirsiniz. Fakat emin olun ki bu çok uzun sürmez. Olumlu düşünün, eğlenmek için çaba sarf edin ve her şeyden önemlisi Amerika’ya niçin geldiğinizi hatırlayın.

Elektrik

Amerika’da elektrik 110 volt, 60 hertz’dir. Büyük ihtimalle Avrupa elektrik sistemine göre olan ev aletleriniz 220 volt elektrikle çalışacaktır. Bu yüzden bir adaptöre ve bir transformatöre ihtiyaç duyacaksınız. Bu tip dönüştürücüleri elektrik dükkânlarında bulabilirsiniz.

Saat Bölgeleri
Amerika’da saat durumuna göre 4 bölge vardır: Eastern, Central, Mountain ve Pacific. Her bir saat bölgeleri arasında bir saatlik fark vardır. Örneğin; öğlen 12 Eastern Time = sabah 11 Central Time = sabah 10 Mountain Time = sabah 9 Pacific Time Pacific standart saati (PST)

Çalışma Saatleri
Genel çalışma saatleri sabah 8 ya da 9 ile akşam 5 ya da 6 arasıdır. (8.00–17.00 ya da 9.00–18.00). Öğlen 12.00 ile 14.00 arasında öğle yemeği arası vardır, ancak bu eyaletten eyalete değişebilir. Dükkanlar ve restoranlar genellikle geç saatlere kadar açıktır ve öğle arasında kapanmazlar.

Amerikalılar İngilizce konuşan ve İngiliz kültürüyle gelişmiş tüm ülkeler içinde dakikliğe en çok dikkat eden toplumdur. Bunun nedeni yaşadıkları büyük coğrafya ve hızlı yaşam tarzına bağlanabilir. Hızlı yaşam tarzlarına ayak uydurabilmek ve hatta artı puanlar toplamak için görevlerinizi zamanında tamamlamanız ve girişken olmanız önemlidir.

Subscribe to get 15% discount