Amerika’da Vize

Amerika Vize Başvurusu İçin Gerekli Evrak Listesi

1.    En az 6 ay geçerli pasaport;  takip edeceğiniz program 6 aydan daha uzunsa pasaportunuzun süresi en az kurs bitimine kadar geçerli olmalıdır. ( yeni pasaport başvuruları 4 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanınızın aslı ile birlikte ikamet ettiğiniz ilçe emniyet müdürlüğüne yapılabilir. Pasaport başvuruları ile ilgili detaylı bilgi için http://www.iem.gov.tr/pasaport/index.asp adresini inceleyebilirsiniz)

2.    Varsa eski pasaportlarınız

3.    eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu

4.    1 adet yakın zamanda çekilmiş 5 X 5 cm ölçüsünde ve beyaz fonlu vesikalık fotoğraf

5.    Vize başvuru ücreti ( 160 $ olup herhangi bir FORTİS şubesine yatırılır)

6.    Eğitim alacağınız kuruluştan yollanan I-20 formunuz ( Ayrıca I-20 formunuzda yer alan bilgilerin online ve merkezi bir takip sistemi olan SEVİS’e okul tarafından işlenmesi gerekir. 

7.    En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi / diplomanız ( halen öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi)

8.    Varsa devam ettiğiniz özel İngilizce kursları, almış olduğunuz İngilizce hazırlık eğitimi bilgileri

9.    Askerlik terhis / tecil belgesi

10.  Varsa evlenme cüzdanı

11. Yurtdışındaki eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren dökümanlar; size ve/veya ailenize ait banka hesap cüzdanı fotokopileri; ailenizde çalışan kişilere ait maaş bordroları ( eğer aileniz kendi işini yürütmekte is e iş yeri ile ilgili vergi levhası, faaliyet belgesi, kuruluş gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri gerekir) , varsa gayrimenkullere ait tapular, araba ruhsatı ve varsa kira gelirini gösteren belgeler..

12. Çalışanlar için; eğitim süreleri boyunca işyerlerinden izinli olacaklarını belirten yazı ile beraber maaş bordroları, çalışılan firma ile ilgili vergi levhası, faaliyet belgesi, kuruluş gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri


ABD vize başvurunuzu İstanbul veya Ankara’dan yapabilirsiniz. Başvuru için önceden telefonla randevu almanız gerekir. ABD vize randevu servisi özel bir şirket tarafından yürütülmekte olup herhangi bir İş Bankası şubesine 20 $ servis ücreti ödeyip bir PIN numarası satın alarak randevu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Subscribe to get 15% discount