Amerika’da Hayat

Amerika resmi adıyla United States of America 50 eyaletten oluşan yaklaşık 300 milyon nüfuslu federal bir cumhuriyettir. Eyaletler arasında binlerce kilometre fark olabilir. Her eyaletin coğrafi, fiziki, toplumsal özellikleri, iklim tipleri, sosyo ekonomik yapıları, nüfus yoğunlukları, yaşayan ırk çeşitleri farklılık gösterir. Her eyalet kendi kanunlarını koyar ve onu uygular. Her eyaletin vergi sistemi, hukuk sistemi, asayiş teşkilatı, vs. farklıdır. Eyaletler arasında önemli gelişmişlik farkları bulunmaktadır. Her eyaletin kendi başkenti vardır. Amerika’nın başkenti ise Columbia bölgesindeki Washington’dur.

Amerika’da doğu zamanı, orta zamanı, dağ zamanı ve pasifik zamanı olmak üzere dört farklı zaman dilimi mevcuttur. Bu nedenle ülke içinde bile telefon görüşmesi yaparken zaman farkını göz önünde bulundurmak lazımdır. Ayrıca seyahat ederken veya farklı zaman diliminde randevulaşırken yerel saatler arasındaki farkı hesaba katmak gerekir.

Amerika’da sağlık hizmetleri özel sigortalar tarafından karşılanır. Bu yüzden özel sağlık sigortası yaptıramayacak durumda olan insanlar sağlık problemleri karşısında mağdur olabilirler. Yani devlet tarafından sağlanan sosyal sağlık hizmeti yoktur. Yurt dışından gelen turistlerin de ABD’ye girişte uluslar arası geçerliliği olan bir sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir.

Amerikalılar ülkelerine  sahip çıkarlar  ve kendilerini Amerikalı olarak görürler. Çeşitli nedenlerden dolayı Avrupa’dan kaçan ırklar tarafından kurulan Amerika’da Amerikan ırkı diye bir kavram yoktur. Bir çok ırkın orada kaynaşması sonucu oluşan bir toplum yapısı vardır. Bu toplum içinde Amerikalılık kavramını benimseyenler, ülkelerini zorluklarla mücadele ederek kendilerinin kurduklarına inandıklarından çok tutucudurlar. Ama bu tutuculukları taassup derecesinde değildir. Bütün fikirlere açık, farklı görüşlere saygılı insanlardır.

Amerika çok büyük ve kozmopolit bir ülke olmasına rağmen belirgin kültürel özellikleri vardır. Aşağıda bu özelliklerden bazılarını ve bizim size vereceğimiz küçük ipuçlarını bulabilirsiniz;

– Amerika’da öğrenciler 18 yaşını aştıkları takdirde (birçoğu ailelerinin yanından ayrılarak) kendi ayaklarının üstünde durmaya başlarlar.

-Çalışacağınız birçok işyerinde Amerikalı öğrencilere de mutlaka rastlayacaksınız.

– Amerikalılar cana yakın insanlardır; yolda yürürken tanımadığınız insanlar size selam verirse şaşırmayın!

– Amerika’da hayat çok hızlı akar; vaktinizi çok iyi değerlendirin!

– Bu ülkede dürüstlük çok önemlidir. Asla yalan söylemeyin!

– Amerika’da kapalı alanlarda sigara içilmemektedir, restoran ve cafelerin Açıkhava bölümlerinde bile sigara kullanmak yasaktır. Sadece kendi evinizde ya da sokakta içebilirsiniz.

– Gece hayatı oldukça eğlencelidir; eğer 21 yaşının altında iseniz clublara giremezsiniz fakat birçok IRISH PUB’a girebilirsiniz. Gene de içki içmek isterseniz 21 yaşının üstünde olmanız ve kimliğinizi göstermeniz gerekir.

– Kimlik olarak yanınızda mutlaka pasaportunuzu taşıyınız!

– Amerika’da yemek kültürü bizimkinden çok farklıdır, şaşırmayın! Yemek anlayışları genelde fast food’a dayalıdır ve bu nedenle çok sağlıklı değildir. Türk marketleri bulamayacağınız küçük şehirlere gidiyorsanız, Türkiye’den pirinç, hazır çorba vb. gibi yiyecekleri götürmenizi tavsiye ederiz.

– Amerika’da “Tip” yani bahşiş uygulaması vardır. Yemek yediğiniz restoranlarda genel olarak hesabınızın en az %10 u kadar bir miktarda, bahşiş bırakmanız beklenir. Bazı restoranlar bahşişi hesaba dahil eder, buna da dikkat etmenizi öneririz!

– Trafik kurallarına uymanız kesinlikle çok önemlidir! Yayalar için konulan kırmızı ve yeşil ışıklara da mutlaka dikkat ediniz. Yayaların her zaman önceliği vardır, karşıdan karşıya geçerken bir araba 40 metre uzaktan sizi görüp durursa şaşırmayın.

Subscribe to get 15% discount