Amerika’da Ulaşım

Amerika’da ulaşım eyaletlere göre farklılık göstermektedir. Bazı yerleşim merkezlerinde metro sistemi mevcutken ve her yere ulaşabiliyorken, bazı yerlerde toplu taşıma ile istediğiniz şekilde hareket edemeyebilirsiniz. Örneğin Los Angeles’ta özel aracanız bulunmaması halinde ciddi zorluklar çekebilirsiniz. New York’ta ise metro ile istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz. Amerika’da özel araçla ulaşım daha rahattır ve ucuzdur ancak hükümet çevre kirliliğine neden olduğu için özel araç kullanımını azaltacak politikalar uygulamaktadır.

Ülkede yaklaşık 150 milyon motorlu araç vardır, yani ortalama iki kişiye bir araç düşer. Kendi aracınızı alabileceğiniz gibi kiralama yolunu da seçebilirsiniz. Araç kiralama Amerika’da yaygın bir olaydır ama sigorta kapsamlarına dikkat etmek gerekir.

Türkiye’den  aldığınız veya uluslar arası geçerliliği olan bir ehliyetle en fazla bir sene araç kullanabilirsiniz. Daha sonrası için bulunduğunuz eyaletin ehliyetini almanız gerekir. Ehliyet işlemleri de birçok mevzu gibi eyaletten eyalete farklılık gösterir.

Subscribe to get 15% discount