Amerika’da Üniversite

ABD’de eğitim programlarını hazırlayan bir devlet kurumu bulunmamakta olup eğitim kurumlarının en alt basamağındaki “Junior college” ya da “community college” olarak bilinen iki yıllık meslek okulları yer alır. Bu okulların diploması, “associate’s degree” olarak verilir.
Amerika’da Üniversite Eğitimi ikinci derecede dört yıllık kolejler ve okullar yer alır. Bu okulların mezunlarına “bachelor’s degree” verilir.

Dört yıllık üniversite eğitiminden sonra iki ya da üç yıllık ek eğitimle “Professional master’s degree” alınır.
Dört yıllık üniversite sonrası eğitim programı ile birlikte kendi dalında araştırma yapanların alacağı diploma, “master degree”dir.
Master diploması sonrası üç yıl kadar süren dönemde araştırma yapanlara, “doctorate degree” verilir.

Eğitim kurumlarının standartları, eyaletten eyalete değişir. Eyaletler, ilkokuldan üniversitelere kadar değişik standartlar uygular. Eğitim kurumlarının kurulması, eğitim sistemlerini düzenler. Bundan dolayı ABD’de eğitim standartları ve akademik programlar, değişiklikler gösterir. Bunun dışında ABD’de akreditasyon kurumları bulunmakta olup eğitim kurumları, bu akreditasyon kurumlarına başvurarak akreditasyon kurumunun gereklerini yerine getirerek üye olabilirler. Ancak üniversiteler, akredite olmakta serbest olup çoğunluğu akredite değildir. Gideceğiniz üniversitenin hangi kurumlarca akredite edildiğini kontrol edin.
Detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Subscribe to get 15% discount