Amerika’da Banka Hesabı

Amerika’ya geldikten sonra öncelikli yapmanız gereken işlerden biride banka hesabı açtırmaktır. Bunun nedeni, Amerika’da telefon faturanızı, elektrik faturanızı, kredi kartı borcunuzu, ev kiranızı ve daha bir çok ödemenizi çek yazıp postalamak yoluyla yapacaksınız. Çek defteri edinebilmek için bir bankada çek hesabı (vadesiz tasarruf hesabı – “checking account”) açtırmanız gerekmektedir. Bunlara ilaveten yanınızda getirdiğiniz paranızı korumanın en güvenilir yolu da bankada hesap açtırmaktır.
Banka hesabı açtırmak için yanınızda pasaportunuz ve sosyal güvenlik kartınız gibi sizi tanımlayacak belgeler götürmeniz gerekmektedir. Bankalar değişik şekillerde ve oranlarda hesap seçenekleri sunarlar. Bundan dolayı hesap açtırmadan önce detaylı bir araştırma yapmanızı öneririm.

Banka Hesabı Açtırırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar;

1) Bazı bankalar hesabınızda minimum miktarda para olmasını ister.

2) Bazı bankalar da hesabınızın devam etmesi için aylık bir servis bedeli alır.

3) Hesabınızı açtıktan sonra para çekmek için belli bir bekleme periyodu olabilir.

4) Bankalar genelde hesap açtığınız zaman size ATM kartı önerir. Bu kart “Debit Card” olarak da bilinir. Yani bu kartla her para çektiğiniz de ya da alışveriş yaptığınız da bu harcamalarınız hesabınızdan düşer. Kartınızla yaptığınız her harcamanın ve hesabınızla ilgili yaptığınız her işlemin fişini saklayın. Hesabınızın olmadığı bankalar her para çektiğinizde ve ATM kartıyla harcama yaptığınızda kullanıcı ücreti (1.50$ – 5.00$ her işlem için) alabilirler. Eğer kendi ülkenizden bir ATM kartınız varsa, bu kartın Amerika’da kullanılıp kullanılamayacağını ya da farklı bir kullanım kodu gerekip gerekmediğini öğrenmeniz gerekir.

5) Hesap açtıracağınız bankanın size rahat ulaşım mesafesinde olması işlemlerinizi kolaylaştıracaktır.

Amerika’nın en büyük ve yaygın bankası BANK OF AMERICA’dır. Bu bankada hesap açtırdığınız takdirde alacağınız ATM kartını Amerika’nın birçok şehrinde kullanabilirsiniz.

ATM Kartınızı Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar;

1) Amerika’da ATM’den para çekerken çok dikkat etmelisiniz. İşleminizi gündüz saatlerinde yapmanızı ayrıca güvenli yerlerdeki ATM’leri kullanmanızı öneririz. Paranızı çektikten sonra kalabalık ortamlarda teşhir ederek saymayın. İşleminiz bittikten sonra makinedeki hesap görüntünüzün kapandığından emin olun.

2) ATM makinelerinden para çektikten sonra hesap bakiyenizi kontrol edin. Bazen bankalarda hesap hataları yapabilir. Makineler para vermediği halde size para ödemiş gibi dekont verebilir. Bu gibi durumlarda hatayı fark etmeyip zamanında müdahale etmezseniz maddi zararlara uğrayabilirsiniz. Para çekerken özellikle hesabınızın olduğu bankalara ait ATM makinelerini tercih edin. Bu sayede hesap hatalarından doğacak riskleri en aza indirgemiş olursunuz. Olası bir hatayı düzeltmekte çok daha kısa sürede ve kolay olacaktır.

Subscribe to get 15% discount