Amerika’da Çalışma İzni

AMERİKA’DA ÇALIŞMA

Amerika’da Çalışma İmkanları ve Çalışma Hakkı

ABD’de Çalışma İmkanları

Amerika’da öğrenci vizesiyle bulunanların kampüs dışında çalışma hakkı bulunmamaktadır.Ancak öğrencilerin kampüs içinde 20 saate kadar çalışma izinleri vardır.Öğrenciler  kampüs dahilinde saati $5.25-$8.00 arasında değişen saatlik ücretlerde işler bulabilmektedirler. Bulunan işler genelde kafeteryada, kütüphanede, bilgisayar departmanında, spor salonunda çalışma imkanlarıdır. Bazı durumlarda öğrencinin eğitimine devam ederken maddi durum yetersizliğini belirterek kampüs dışı çalışma hakkı alma şansı vardır.

ABD üniversitelerinde özellikle pratiğe ve araştırmaya önem verildiğinden ders yılı içinde çalışma saatleri 20 saatle net olarak sınırlandırılmıştır. Bu imkan yaz aylarında 40 saate kadar çıkabilir.

Mezuniyet Sonrası Çalışma Hakkı (OPT)

Amerikan hükümeti yabancı öğrencilere belirli eğitim programlarını bitirdiklerinde 1 yıl yasal olarak çalışma izni hakkı tanımaktadır. Bu hakkı yabancı öğrenciler eğitim aldıkları alanla alakalı olması şartı ile kullanabilir. Çalışma izninin amacı öğrencilere öğrendikleri bilgileri uygulama imkanı sağlamak ve uluslararası deneyim kazanmalarını sağlamaktır. Bu iznin Amerika’daki ismi Optinal Practical Training’dir. ( OPT).

Çalışacağınız şirketi bulduktan sonra, çalışacağınız alanında mezun olduğunuz alanla ilgili olduğunu yazılı olarak bildirmeniz gerekecektir.

Çalışma izni kartının elinize ulaştığında ancak çalışabilirsiniz. Kartın elinize ulaşması 90 güne kadar uzamaktadır. Dolayısıyla, eğitim programınızın bitmesine 3 ay kala çalışma iznine başvurmanız gerekmektedir. Başvurunuzu okulunuzun

Uluslararası öğrenci ofisinden yapabilirsiniz.

Amerika’da yasal olarak çalışma iznini şu programlara katılarak alabilirsiniz:

2 yıllık, 4 yıllık ve yüksek lisans eğitimi alırken yasal olarak sadece kampüste haftada 20 saat ve yaz dönemlerinde okul uygun gördüğü sürece 40 saat çalışabilirsiniz.

Ayrıca, bir yıllık full-time çalışma iznine de yani (OPT), 2 yıllık, 4 yıllık ve yüksek lisans eğitimi bitirdikten sonra ve bazı üniversitelerin sertifika programlarını bitirdikten sonra da alabilirsiniz.

2 yıllık üniversiteyi bitirip ve aynı zamanda bir senelik çalışma izninden sonra da 4 yıllık bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz.

AMERİKA’DA İŞ HAYATI

Amerika’da iş hayatı oldukça yoğundur. İş dünyasında ciddi bir rekabet söz konusudur. Güçlü olan her zaman üste çıkmaya çalışır. Her Amerikalı en iyi olan en iyi yerde olsun diye düşünür ve buna göre davranır. İş tempoları oldukça yoğundur. Sabahın erken saatlerinden, gecenin geç saatlerine kadar çalışmak orada normal birşeydir. Tatil zamanları oldukça kısadır. Bol bol tatil yapmak isteyen kişileri kaytarıyor olarak algılarlar. İş dünyasında çok çalışmak, hırslı olmak, iş bitirici olmak ve yorulmak bilmemek en faziletli davranışlar olarak bilinir.

Subscribe to get 15% discount