Amerika’da MBA

MBA (Master of Business Administration programı ilk olarak Amerika’da geliştirilmiş İ-İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı programı olup işadamı ve iş kadınlarına yönelik olarak geliştirilmiştir.  MBA’deki temel hedef  öğrencileri rekabetçi iş dünyasına vizyonu ve misyonu gelişmiş, yönetim sorumluluğunu üstlenebilecek yöneticiler yetiştirmektir.
İlk olarak 1902 yılında, ABD’deki Dartmouth College (Hanover, New Hampshire) bu dereceyi alan mezunlarını vermiştir. Bu program daha sonraları dünyadaki birçok üniversitede uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle son 20-30 yıl içerisinde, dünya genelinde MBA yapmış kişiler iş hayatında her zaman çok daha tercih edilir hale gelmiştir.  
Yüksek lisans programları içersinde en yüksek maliyete sahip olan MBA programının ücreti US$ 10,000 – US$ 50,000 arasındadır.
MBA programı, ilk önceleri işletme eğitimi verirken günümüzde artık Finans, Pazarlama, Muhasebe, İnsan Kaynakları, Turizm, Uluslararası Ticaret gibi farklı alanlarda uzmanlaşma imkanı da vermektedir.
MBA programının temelini muhasebe, pazarlama, ekonomi, finans, organizasyon ve yönetim, bilgi teknolojileri, insan kaynakları vb dersler alınmaktadır. Buna ek olarak, öğrenci yoğunlaşmak istediği alan üzerine  seçmeli dersler almaktadır. Bazı üniversiteler eğitimin bir parçası olarak öğrencilerine lokal şirketlerde stajer olarak çalışmasını şart koşmaktadır.  Hemen hemen tüm MBA programlarında bitirme tezi vardır. Tez aşaması bir dönem sürmekte olup öğrenci araştırma yaparak 15-20 bin kelimelik çalışmasını üniversiteye sunar.

MBA Kabul Şartları


• Not ortalaması yüksek bir  lisans diploması (Genelde 4 üzerinden en az 2,5)
• Veya yüksek lisans diploması
• 2 adet referans (Akademik ve/veya profesyonel)
• TOEFL 87 veya IELTS 6,5
• Bazı üniversiteler GMAT testi sonucu ister. En az 550 GMAT puanı olmalıdır.
• Neden MBA yapmak istediğinizi açıklayan Statement of Purpose
• Pek Çok MBA programı kabul için en az 2 – 3 yıllık iş deneyimi istemektedir.
Amerika’da MBA yapmak isteyen ancak dil seviyeleri yetersiz öğrencilerimiz için şartlı kabulle Amerika’ya önce dil eğitimine gönderiyor sonra master geçişini sağlıyoruz.
Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz


Amerikada da üniversiteler İşletme yüksek lisans programlarına bu ismi vermeyi tercih etmektedirler. Çalışanlara yönelik MBA programlarında Executive MBA, kısaca EMBA denir. letme mezunu veya farklı bir daldan mezun öğrencilerin ve/veya iş hayatında uzun dönem yöneticilik yapmış profesyonel olarak çalışan kişilerin katılabileceği yüksek lisans programıdır.
MBA programları genel olarak iki farklı kategoride sunulmaktadır :
Yeni mezun öğrenciler için MBA ve min. 2 yıl iş deneyimine sahip kişiler için MBA programlarıdır. İş tecrübesi arayan programlar genelde : AMBA-İngiltere ve Avrupa için- AACSB ise Amerika daki MBA programları için

Program süresi Amerika ve Kanada’da 2 yıl, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda’da ise 1- 1,5 yıl arasındadır.

ABD ve Avrupa’daki pek çok üniversite GMAT (Graduate Management Admission Test) sınavını MBA programlarına kabul için önkoşul olarak istemektedir. Ancak Avrupa’da bu sınav yerine, okula ait bir sınav alınabileceği gibi bazen GMAT sınav şartı aranmaz..
Öğrenciler, mutlaka MBA yapmayı düşündükleri üniversitenin GMAT sınavını isteyip istemediğini başvuru öncesi öğrenmelidir. GMAT istenmesi durumunda üniversiteler sonucun MBA programı başlamadan en az 4-5 ay öncesi kendilerine iletilmesini isterler.

GMAT sınavında gerekli olan skor okuldan okula değişmektedir. Örneğin, London Business School veya Harvard MBA için başvuran öğrencilerin ortalama skoru 600-650 arasında olmalıdır. Her bir okulun GMAT skor şartı internet sitelerinde bulunmaktadır.

ürkiye’den YÖK tarafından tanınan her üniversitenin 4 yıllık bölümlerinden mezun, lisans diplomasına sahip öğrencileri, yurtdışında master programlarına başvuru yapabilir. Bazı Türk öğrenciler, kendi üniversitelerinden aldıkları diplomaların yurtdışında master yapmasına yeterli olmadığı gibi yanlış bir kanıya sahiptirler. Bu bilgi kesinlikle yanlıştır. 4 yıllık bir üniversiteden mezun olan öğrenci- hangi üniversiteden olursa olsun- yurtdışı yüksek lisans programlarına başvuru yapabilir.  Önemli olan yurtdışı üniversitelerin master için istemiş oldukları kriterlere uygun olup olmadıklarıdır. Bu kriterler yurtdışında ki tüm ülkelerin üniversiteleri için aynıdır;

1.    Öncellikle 4 yıllık üniversiteden mezun olmak veya son sınıf öğrencisi olmak
2.    Not ortalaması en az 2.2 ve üzeri olmalıdır
3.    Yurtdışında master yapmak istediği bölümün eğitimi dilini bildiğini bir belge ile kanıtlamalıdır. Bu belge olmadan da ilk başvuru yapılabilir ancak eğitim başlamadan belgenin sunulması gerekir. Türkiye’de İngilizce eğitim veren bazı üniversitelerinden mezun olanlardan resmi Toefl vey Ielts belgesi istenmeyebilir.

Yukarıdaki temel kriterlere sahip her öğrenci yurtdışında master programlarında başvuru yapabilir.
MBA Programları ilk kez Amerikan Üniversitelerinde verilmeye başlanmıştır. Amerikan Üniversiteleri MBA programlarının öncüsü olmuşlardır. Bu nedenle MBA denildiğinde ilk akla gelen ülke Amerika olmaktadır. Amerika’da binlerce üniversite, kolej ve ensitütü  farklı MBA programları vermektedir.  Her yıl yaklaşık 80,000 kişi Amerika’da MBA programlarına katılmaktadır.
Amerika’da MBA programına  yoğun ilgi olmasının temel nedenlerinden bir diğeri ise Amerikan İşletme kültürünün ve şirketlerinin  dünya genelinde kabul görmesidir. Amerika’nın finans, üretim ve teknoloji konusunda  ileri olması nedeniyle pek çok yabancı öğrenci Amerikayı tercih etmektedir.
Amerikan Üniversitelerinde MBA programları 2 yıl devam eder. Ancak bazı üniversitelerde 1 yıllık MBA programları vardır. Ücretler ise okuldan okula büyük farklılıklar gösterir. Bir yanda Harvard, Yale gibi okulların MBA programlarına 40,000 USD ödenirken, diğer yanda bazı devlet üniversitelerinde 8,000-10,000 USD yıllık ücretlerle  MBA yapılabilir. Yıllık yaşam maliyetleri ise  7,000-25,000 USD arası değişir.  
Amerika’da yapılan MBA programı esnasında veya sonrasında iş bulmak daha kolaydır. Özellikle büyük şehirlerde  MBA yapan öğrencilerin uygun iş bulmaları söz konusudur.  Hemen hemen tüm MBA programı veren okulların mezunlarına iş bulmada yardımcı olan ofisleri vardır.

Amerikan okulları farklı MBA programları konusunda oldukça yaratıcıdırlar. Örneğin genel MBA yanında, pazarlama, finans, uluslararası işletme, insan kaynakları ve  e-ticaret gibi konularda uzmanlık alanlarına yönelten MBA programları vardır.
Amerika’da çok sayıda MBA programı olduğu için uygun MBA programı bulmak için uzun sure araştırma yapılması gerekir. Amerika’da MBA yapmak isteyenler ve uygun okul seçmede zorluk çekenler özellikle aşağıdaki kriterler üzerine düşünmelidir.

1.    Ne tarz bir MBA programı – Genel MBA, Pazarlama, insan kaynakları, e-ticaret, finans ağırlıklı, 1 veya 2 yıllık
2.    Amerika’nın hangi Eyalet veya Şehrinde- büyük şehir, küçük şehir, popular bir Eyalet veya iç eyaletler gibi
3.    Ne tür bir üniversitede- Büyük bir kampüs üniversitesi, şehir merkezi üniversitesi, devlet veya özel üniversite
4.    Ne kadar bütçeniz var?- Devlet üniversitesi ile özel üniversiteler arasında büyük bir fiyat farkı vardır.
5.    İngilizce dil bilgisi, akademik yeterliğiniz  hangi üniversitelerin kriterlerine uygundur?

Subscribe to get 15% discount